Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (336 entries)

en: &mdash; No Change &mdash;
nl: &mdash; Geen wijziging &mdash;

en: (no parent)
nl: (geen ouder)

en: About Polylang
nl: Over Polylang

en: Access an online translator workbench.
nl: Verkrijg toegang tot een online vertalingen werkplek.

en: Access free machine translation for your site for up to 100,000 characters.
nl: Verkrijg toegang tot gratis machinevertalingen voor je webite tot maximaal 100.000 karakters

en: Activate
nl: Activeer

en: Activate Lingotek
nl: Activeer Lingotek

en: Activate account so Lingotek can get an accurate count of how many words you have on your site and which languages you wish to translate into.
nl: Activeer je account zodat Lingotek accurate informatie kan verkrijgen over hoeveel woorden je website bevat en in welke talen je de inhoud wilt vertalen.

en: Activate languages and translations for custom post types.
nl: Activeer talen en vertalingen voor aangepaste berichttypen.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
nl: Activeer talen en vertalingen voor aangepaste taxonomieën.

en: Activate languages and translations for media
nl: Activeer talen en vertalingen voor media

en: Activate the languages and translations management for the custom post types and taxonomies.
nl: Activeer de talen en vertalingenbeheer voor de aangepaste berichttypes en taxonomieën.

en: Activate this module
nl: Activeer deze module

en: Activated
nl: Geactiveerd

en: Add a translation in %s
nl: Voeg een vertaling toe in %s

en: Add new language
nl: Voeg nieuwe taal toe

en: Add to Menu
nl: Toevoegen aan menu

en: Adds multilingual capability to WordPress
nl: Voegt meertalige functionaliteit toe aan WordPress

en: Admin language
nl: Admin taal

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: All languages
nl: Alle talen

en: Andorra
nl: Vorstendom Andorra

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbados

en: Arab league
nl: Arabische liga

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Automatically Translate My Site
nl: Vertaal automatisch mijn site

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Basque Country
nl: Baskenland

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische overzeese gebieden

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cancel
nl: Be&euml;indig

en: Cape Verde
nl: Kaapverdi

en: Catalonia
nl: Catalonië

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Chile
nl: Chili

en: Choose %s as default language
nl: Kies %s als standaard taal

en: Choose a flag for the language.
nl: Kies een vlag voor de taal.

en: Choose a language
nl: Kies een taal

en: Choose the text direction for the language
nl: Kies de tekstrichting voor de taal

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: Clean strings translation database
nl: Database met tekstvertalingen opschonen

en: Click on Activate Lingotek to start translating.
nl: Klik op activeren om te beginnen met vertalen via Lingotek.

en: Close
nl: Sluit

en: Code
nl: Taalcode

en: Comment status
nl: Reactiestatus

en: Comoros
nl: Comoren

en: Configure this module
nl: Configureer deze module

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Custom fields
nl: Aangepaste velden

en: Custom post types
nl: Aangepaste berichttypen

en: Custom post types and Taxonomies
nl: Aangepaste berichttypes en taxonomieën

en: Custom taxonomies
nl: Aangepaste taxonomieën

en: Date Format
nl: Datum formaat

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Deactivate this module
nl: Deactiveer deze module

en: Deactivated
nl: Gedeactiveerd

en: Decide how your URLs will look like.
nl: Bepaal hoe je URL's er uit komen te zien.

en: Decide whether to remove all data when deleting Polylang.
nl: Beslis of je alle data wilt verwijderen wanneer je Polylang verwijdert.

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete this language and all its associated data
nl: Verwijder deze taal en alle bijbehorende data

en: Democratic Republic of the Congo
nl: Democratische Republiek Congo

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Description
nl: Beschijving

en: Detect browser language
nl: Bepaal de taal van de browser

en: Displays a language switcher
nl: Toon een taalschakelaar

en: Displays as dropdown
nl: Toon als dropdown

en: Displays flags
nl: Toon vlaggen

en: Displays language names
nl: Toon namen van talen

en: Do you have existing Translation Memories you would like to use?
nl: Heb je bestaande Translation Memories die je wilt gebruiken?

en: Do you need customized workflows?
nl: Heb je op maat gemaakte workflows nodig?

en: Do you need help creating glossaries and terminologies?
nl: Heb je hulp nodig bij het creëren van woordenlijsten en terminologieën?

en: Do you need help translating your site?
nl: Heb je hulp nodig bij het vertalen van je site?

en: Do you need someone to run your localization project?
nl: Heb je iemand nodig om je vertalingsproject te beheren?

en: Do you need to connect to a professional translation management system?
nl: Moet je verbinding maken met een professioneel vertaling beheer systeem?

en: Do you need to professionally translate your site?
nl: Moet je je website door professionals laten vertalen?

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit language
nl: Wijzig taal

en: Edit the translation in %s
nl: Bewerk de vertaling in %s

en: Edit this item in %s
nl: Bewerk dit item in %s

en: Edit this language
nl: Bewerk deze taal

en: Egypt
nl: Egypte

en: England
nl: Engeland

en: Enter a valid WordPress locale
nl: Voer een geldige WordPress lokaal in

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinea

en: Error
nl: Fout

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Example:
nl: Voorbeeld:

en: Example: %s instead of %s
nl: Voorbeeld: %s in plaats van %s

en: Faroe Islands
nl: Faröer Eilanden

en: Featured image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Filter by group
nl: Filter op groep

en: Filters content by language
nl: Filtert inhoud op taal

en: Flag
nl: Vlag

en: Forces link to front page
nl: Forceer link naar startpagina

en: France
nl: Frankrijk

en: Front Page
nl: Hoofdpagina

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Galicia
nl: Galicië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Greece
nl: Griekenland

en: Group
nl: Groep

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Have linguists compare side-by-side versions of original and translated text.
nl: Laat vertalers de originele en vertaalde tekst naast elkaar vergelijken.

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heardeiland en McDonaldeilanden

en: Hide URL language information for default language
nl: Verberg URL taalinformatie voor de standaardtaal

en: Hides languages with no translation
nl: Verberg talen zonder vertaling

en: Hides the current language
nl: Verberg huidige taal

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
nl: Importeer <strong>berichten, pagina's, reacties, aangepaste velden, categorieën, en tags</strong> uit een WordPress exportbestand.

en: Impossible to add the language.
nl: Kan taal niet toevoegen.

en: India
nl: Indië

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iraq
nl: Irak

en: Israel
nl: Israël

en: Italy
nl: Italië

en: Ivory Coast
nl: Ivoorkust

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Keep /language/ in pretty permalinks
nl: Behoud /taal/ in permalinks

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kiribati
nl: Kiribari

en: Kurdistan
nl: Koerdistan

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Language
nl: Taal

en: Language Switcher
nl: Taalschakelaar

en: Language added.
nl: Taal toegevoegd.

en: Language code
nl: Taalcode

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
nl: Taalcode - bij voorkeur 2-letters ISO 639-1 (voorbeeld: nl)

en: Language deleted.
nl: Taal verwijderd.

en: Language switcher
nl: Taalschakelaar

en: Language updated.
nl: Taal bijgewerkt.

en: Languages
nl: Talen

en: Latvia
nl: Letland

en: Learn more
nl: Meer informatie

en: Learn more...
nl: Meer informatie...

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Liberia
nl: Liberië

en: Libya
nl: Libië

en: License keys
nl: Licenties

en: Liechtenstein
nl: Lichtenstein

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Machine translation is an excellent option if you're on a tight budget, looking for near-instant results, and are okay with less-than-perfect quality.
nl: Machinale vertaling is een uitstekende optie wanneer je een beperkt budget hebt, op zoek bent naar vrijwel directe resultaten, en een niet perfecte vertaling acceptabel vindt.

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Manage licenses for Polylang Pro or addons.
nl: Beheer licenties voor Polylang Pro of addons.

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Name
nl: Naam

en: Namibia
nl: Namibië

en: Need Extra Services?
nl: Heb je extra diensten nodig?

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: None
nl: Geen

en: Norfolk Island
nl: Norfolkeiland

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Occitania
nl: Occitanië

en: Once activated click on the request translation bid and a certified translation project manager will contact you to give a no obligations translation bid.
nl: Eenmaal geactiveerd klik je op de verkrijg vertaling bod waarna een gecertificeerde vertaling projectmanager contact met je op zal nemen voor een vrijblijvend aanbod.

en: Order
nl: Volgorde

en: Page order
nl: Paginavolgorde

en: Page parent
nl: Bovenliggende pagina

en: Page template
nl: Paginatemplate

en: Palestinian Territory
nl: Palestijns grondgebied

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Philippines
nl: Filipijnen

en: Ping status
nl: Pingstatus

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

en: Please enter a valid URL for %s.
nl: Vul een geldige URL in voor %s.

en: Please upgrade first to %s before ugrading to %s.
nl: Werk eerst bij naar %s voordat je bijwerkt naar %s.

en: Poland
nl: Polen

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
nl: Polylang is gedeactiveerd omdat je bijgewerkt hebt vanaf een te oude versie.

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek!
nl: Polylang is nu volledig geïntegreerd met Lingotek!

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek, a professional translation management system!
nl: Polylang is nu volledig geïntegreerd met Lingotek, een professioneel vertaling beheersysteem!

en: Polylang is provided with an extensive %sdocumentation%s (in English only). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis, a FAQ, as well as a documentation for developers to adapt their plugins and themes.
nl: Polylang is voorzien van uitgebreide %sdocumentatie%s (alleen in engels). Dit omvat informatie hoe een meertalige site opgezet kan worden en het gebruik op dagelijkse basis, een FAQ en ook documentatie voor ontwikkelaars voor het aanpassen van hun plugins en thema's.

en: Polylang was unable to access the URL %s. Please check that the URL is valid.
nl: Polylang is het niet gelukt om de URL %s te benaderen. Controleer of de URL juist is.

en: Position of the language in the language switcher
nl: Positionering van de taal in de taalschakelaar

en: Post format
nl: Berichtformaat

en: Posts
nl: Berichten

en: Posts Page
nl: Berichten Pagina

en: Posts published on %s
nl: Berichten gepubliceerd op %s

en: Posts, pages, categories and tags urls are not modified.
nl: Berichten, pagina's, categorieën en tag-urls zijn niet aangepast.

en: Professionally Translate My Site
nl: Laat mijn website door professionals vertalen

en: Published date
nl: Publicatiedatum

en: Qatar
nl: Katar

en: Recent Comments
nl: Recente reacties

en: Recent Posts
nl: Recente berichten

en: Remove /language/ in pretty permalinks
nl: Verwijder /taal/ in permalinks

en: Remove all Polylang data when using the "Delete" link on the plugins screen.
nl: Verwijder alle Polylang data via de "Verwijder" link op het plugins scherm

en: Republic of Ireland
nl: Ierland

en: Request Services
nl: Diensten aanvragen

en: Request Translation
nl: Vertaling aanvragen

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russia
nl: Rusland

en: Rwanda
nl: Ruwanda

en: Saint Helena
nl: Sint Helena

en: Saint Lucia
nl: Sint Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Sint Pierre en Miquelon

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Save Changes
nl: Bewaar

en: Save and re-use previously translated material (leverage translation memory (TM)).
nl: Bewaar en hergebruik eerder vertaald materiaal (leverage translation memory (TM)).

en: Scotland
nl: Schotland

en: Search
nl: Zoeken

en: Search translations
nl: Zoek vertalingen

en: Select %s
nl: Selecteer %s

en: Select as default language
nl: Selecteer als standaard taal

en: Serbia
nl: Servië

en: Sets the language
nl: Stelt de taal in

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Show all languages
nl: Toon alle talen

en: Site Title
nl: Site titel

en: Slovakia
nl: Slovakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Solomoneilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: South Sudan
nl: Zuid Soedan

en: Spain
nl: Spanje

en: Start the process of getting a professional translation bid.
nl: Begin met het verkrijgen van professionele vertaling biedingen.

en: Start the process of getting extra services.
nl: Begin met het verkrijgen van extra diensten.

en: Sticky posts
nl: Sticky berichten

en: String
nl: Tekst

en: Strings translations
nl: Tekstvertalingen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwisterland

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Syria
nl: Sirië

en: São Tomé and Príncipe
nl: Sao Tomé en Principe

en: Tagline
nl: Ondertitel

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Taxonomies
nl: Taxonomieën

en: Text direction
nl: Tekstrichting

en: The chosen static front page must be translated in all languages.
nl: De gekozen statische voorpagina moet vertaald zijn in alle talen.

en: The flag does not exist
nl: De vlag bestaat niet

en: The front page url contains the language code instead of the page name or page id
nl: De voorpagina-url bevat de taalcode in plaats van de paginanaam of pagina-id

en: The language code contains invalid characters
nl: Deze taalcode bevat ongeldige karakters

en: The language code must be unique
nl: De taalcode moet uniek zijn

en: The language is set from content
nl: De taal is ingesteld vanuit de content

en: The language is set from different domains
nl: De taal is ingesteld vanuit verschillende domeinnamen

en: The language is set from the code in the URL
nl: De taal is ingesteld vanuit de code in de URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
nl: De taal wordt ingesteld vanuit de mapnaam met een permalink

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
nl: De taal is ingesteld vanuit de subdomeinnaam met een permalink

en: The language must have a name
nl: De taal moet een naam hebben

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
nl: De taal was gecreëerd, maar het WordPress taalbestand was niet gedownload. Handmatige installatie is noodzakelijk.

en: The license key never expires.
nl: De licentie code verloopt nooit

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
nl: De naam geeft aan hoe het op je site getoond wordt (b.v.: Nederlands).

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
nl: De synchronisatie-opties staan het toe om exact dezelfde waarden (of vertalingen in het geval van taxonomieën en bovenliggende pagina's) te houden van meta-inhoud tussen de vertalingen van een bericht of pagina.

en: The widget is displayed for:
nl: Het widget wordt getoond voor:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
nl: Er zijn berichten, pagina's, categorieën of tags zonder taal.

en: This is not a %s license key.
nl: Dit is geen %s licentie code.

en: This item is in %s
nl: Dit item is in %s

en: Time Format
nl: Tijd formaat

en: Title:
nl: Titel:

en: Tokelau
nl: Tokelau-eilanden

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Translation
nl: Vertaling

en: Translation Management System
nl: Vertaling beheer systeem

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Translations updated.
nl: Vertalingen bijgewerkt.

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks-en Caicoseilanden

en: URL modifications
nl: URL aanpassingen

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Uncategorized
nl: Geen categorie

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Groot Brittannie

en: United States
nl: Verenigde Staten van Amerika

en: United States Virgin Islands
nl: Verenigde Staten Maagdeneilanden

en: Update
nl: Bijwerken

en: Upgrade now.
nl: Nu upgraden.

en: Upgrading language files&#8230;
nl: Aanpassen taalbestanden&#8230;

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
nl: Gebruik dit om ongebruikte strings uit de database te verwijderen. Bijvoorbeeld nadat er een plugin is verwijderd.

en: Uzbekistan
nl: oesbekistan

en: Vanuatu
nl: Replubliek Vanuatu

en: Vatican
nl: Vaticaan

en: Venezuela
nl: Venzuela

en: View all groups
nl: Toon alle groepen

en: WPML Compatibility
nl: WPML-compatibel

en: WPML compatibility mode of Polylang
nl: Polylang WPML compatibiliteitsmodus

en: Western Sahara
nl: West-Sahara

en: Western Samoa
nl: Samoa

en: When the front page is visited, set the language according to the browser preference
nl: Wanneer de startpagina bezocht is, stel dan de taal in op basis van de voorkeur van de browser

en: Widget text
nl: Widget tekst

en: Widget title
nl: Widget titel

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
nl: WordPress Locale voor de taal (bv.: nl_NL). Installeer het .mo bestand voor deze taal.

en: WordPress default
nl: WordPress standaard

en: Yemen
nl: Republiek Jemen

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
nl: Je staat op het punt om deze taal te verwijderen. Weet je dit zeker?

en: You are using WordPress %s. Polylang requires at least WordPress %s.
nl: Je gebruikt WordPress %s. Polylang vereist tenminste WordPress %s.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
nl: Kies een taal uit de lijst of vul deze direct hieronder in.

en: You can set them all to the default language.
nl: Je kunt ze allemaal op de standaardtaal instellen.

en: You do not have permission to install plugin updates
nl: Je hebt geen rechten om plugin updates te installeren

en: You need Polylang Pro to enable this feature.
nl: Je hebt Polylang Pro nodig om deze toepassing te activeren.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
nl: Je licentie verloopt op %1$s. %2$sVernieuw je licentie%3$s.

en: Your license key expires on %s.
nl: Je licentie code verloopt op %s.

en: You’ve just upgraded to the latest version of Polylang! Would you like to automatically translate your website for free?
nl: Je hebt zojuist bijgewerkt naar de nieuwste versie van Polylang. Wil je gratis automatische vertalingen ontvangen voor je website?

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
nl: j f, Y

en: left to right
nl: van links naar rechts

en: right to left
nl: van rechts naar links

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
nl: %1$s op %2$s

en: Åland Islands
nl: Åland
