Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (369 entries)

en: &mdash; No Change &mdash;
fr: &mdash; Aucun changement &mdash;

en: (no parent)
fr: (pas de parent)

en: About Polylang
fr: À propos de Polylang

en: Access an online translator workbench.
fr: Accédez à notre workbench de traducteurs en ligne.

en: Access free machine translation for your site for up to 100,000 characters.
fr: Accéder gratuitement à la machine de traduction automatique pour votre site jusqu'à 100 000 caractères.

en: Activate
fr: Activer

en: Activate Lingotek
fr: Activer Lingotek

en: Activate account so Lingotek can get an accurate count of how many words you have on your site and which languages you wish to translate into.
fr: Activer votre compte pour que Lingotek obtienne le nombre exact de mots sur votre site ainsi que les langues dans lesquelles vous souhaitez traduire.

en: Activate languages and translations for custom post types.
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les types de contenu.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les taxinomies.

en: Activate languages and translations for media
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les médias.

en: Activate the languages and translations management for the custom post types and taxonomies.
fr: Activer la gestion des langues et des traductions pour les types de contenus personnalisés et les taxinomies.

en: Activate this module
fr: Activer ce module

en: Activated
fr: Activé

en: Add a translation in %s
fr: Ajouter une traduction en %s

en: Add new language
fr: Ajouter une nouvelle langue

en: Add to Menu
fr: Ajouter au menu

en: Adds multilingual capability to WordPress
fr: Permet une utilisation multilingue de WordPress

en: Admin language
fr: Langue pour l&rsquo;interface d&rsquo;administration

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Alg&eacute;rie

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: American Samoa
fr: les Samoa am&eacute;ricaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: Arab league
fr: Ligue arabe

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arm&eacute;nie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Automatically Translate My Site
fr: Traduire automatiquement mon site

en: Azerbaijan
fr: Azerba&iuml;djan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bangladesh
fr: Bengladesh

en: Barbados
fr: Barbade

en: Basque Country
fr: Pays basque

en: Belarus
fr: Bi&eacute;lorussie

en: Belau
fr: Palaos

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: B&eacute;nin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herz&eacute;govine

en: Brazil
fr: Br&eacute;sil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l&apos;oc&eacute;an Indien

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: Catalonia
fr: Catalogne

en: Cayman Islands
fr: Îles Ca&iuml;mans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Choose %s as default language
fr: Choisir %s comme langue par défaut

en: Choose a flag for the language.
fr: Choisir un drapeau pour la langue.

en: Choose a language
fr: Choisir une langue

en: Choose the text direction for the language
fr: Choisir le système d&rsquo;écriture pour la langue

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Clean strings translation database
fr: Nettoyer les chaines de traduction de la base de données

en: Click on Activate Lingotek to start translating.
fr: Cliquez sur Activer Lingotek pour lancer la traduction.

en: Close
fr: Fermer

en: Cocos
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comment status
fr: Autorisation des commentaires

en: Comoros
fr: Comores

en: Configure this module
fr: Configurer ce module

en: Congratulations!
fr: Félicitations&nbsp;!

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Croatia
fr: Croatie

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom post types
fr: Types de contenu personnalisé

en: Custom post types and Taxonomies
fr: Types de contenus personnalisés et taxinomies

en: Custom taxonomies
fr: Taxinomies

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: R&eacute;publique Tch&egrave;que

en: Date Format
fr: Format de date

en: Deactivate
fr: D&eacute;sactiver

en: Deactivate this module
fr: Désactiver ce module

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Decide how your URLs will look like.
fr: Décidez à quoi vos adresses web vont ressembler.

en: Decide whether to remove all data when deleting Polylang.
fr: Décidez si toutes les données doivent être effacées lorsque vous supprimez Polylang.

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete this language and all its associated data
fr: Supprimer cette langue et toutes les données qui lui sont associées

en: Democratic Republic of the Congo
fr: République démocratique du Congo

en: Denmark
fr: Danemark

en: Detect browser language
fr: Détecter la langue du navigateur

en: Displays a language switcher
fr: Afficher la liste des langues

en: Displays as dropdown
fr: Afficher en liste déroulante

en: Displays flags
fr: Afficher les drapeaux

en: Displays language names
fr: Afficher le nom des langues

en: Do you have existing Translation Memories you would like to use?
fr: Avez-vous déjà des Mémoires de Traduction que vous aimeriez réutiliser&nbsp;?

en: Do you need customized workflows?
fr: Avez-vous besoin de workflows personnalisés&nbsp;?

en: Do you need help creating glossaries and terminologies?
fr: Avez vous besoin d&rsquo;aide pour créer des glossaires et des terminologies&nbsp;?

en: Do you need help translating your site?
fr: Vous avez besoin d'aide pour faire traduire votre siten&rsquo;?

en: Do you need someone to run your localization project?
fr: Avez-vous besoin de quelqu'un pour gérer votre projet de localisation&nbsp;?

en: Do you need to connect to a professional translation management system?
fr: Vous avez besoin d&rsquo;être connecté avec un système de gestion professionnel de traduction&nbsp;?

en: Do you need to professionally translate your site?
fr: Vous avez besoin de professionnels pour traduire votre site&nbsp;?

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: R&eacute;publique Dominicaine

en: Ecuador
fr: &Eacute;quateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit language
fr: Modifier la langue

en: Edit the translation in %s
fr: Modifier cette traduction en %s

en: Edit this item in %s
fr: Modifier cet élément en %s

en: Edit this language
fr: Modifier cette langue

en: Egypt
fr: &Eacute;gypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: England
fr: Angleterre

en: Enter a valid WordPress locale
fr: Entrez un code local WordPress valide

en: Equatorial Guinea
fr: Guin&eacute;e Equatoriale

en: Eritrea
fr: &Eacute;rythr&eacute;e

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: &Eacute;thiopie

en: Example:
fr: Exemple&nbsp;:

en: Example: %s instead of %s
fr: Exemple : %s au lieu de %s

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles F&eacute;ro&eacute;

en: Featured image
fr: Image à la Une

en: Fiji
fr: Fidji

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter by group
fr: Filtrer par groupe

en: Filters content by language
fr: Filtrer le contenu par langue

en: Finally if you like this plugin or if it helps your business, donations to the author are greatly appreciated.
fr: Enfin, si vous aimez cette extension ou si elle vous aide dans votre business, vous pouvez faire un don à l&rsquo;auteur.

en: Finland
fr: Finlande

en: Flag
fr: Drapeau

en: Forces link to front page
fr: Force le lien vers la page d&rsquo;accueil

en: French Polynesia
fr: Polyn&eacute;sie fran&ccedil;aise

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques fran&ccedil;aises

en: Front Page
fr: Page d&rsquo;accueil

en: Full name
fr: Nom

en: Galicia
fr: Galice

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Gr&egrave;ce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Group
fr: Groupe

en: Guinea
fr: Guin&eacute;e

en: Guinea-Bissau
fr: Guin&eacute;e-Bissau

en: Haiti
fr: Ha&iuml;ti

en: Have linguists compare side-by-side versions of original and translated text.
fr: Faites comparer les versions originale et traduite du texte par des linguistes.

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Hide URL language information for default language
fr: Cacher l&rsquo;information de langue dans l&rsquo;adresse web pour la langue par défaut

en: Hides languages with no translation
fr: Cacher les langues sans traduction

en: Hides the current language
fr: Cacher la langue courante

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: If you wonder how you can help the project, just %sread this%s.
fr: Si vous souhaitez aider le projet, %slisez ceci%s.

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
fr: Importation d&rsquo;<strong>articles, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes</strong> depuis un fichier export de WordPress.

en: Impossible to add the language.
fr: Impossible d'ajouter la langue.

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Israel
fr: Isra&euml;l

en: Italy
fr: Italie

en: Ivory Coast
fr: C&ocirc;te d&apos;Ivoire

en: Jamaica
fr: Jama&iuml;que

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Keep /language/ in pretty permalinks
fr: Conserver /language/ dans les permaliens

en: Kuwait
fr: Kowe&iuml;t

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Language
fr: Langue

en: Language Switcher
fr: Liste des langues

en: Language added.
fr: Langue ajoutée.

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
fr: Code de langue, de préférence code ISO 639-1 à 2 lettres (par exemple&nbsp;: fr)

en: Language deleted.
fr: Langue supprimée.

en: Language switcher
fr: Liste des langues

en: Language updated.
fr: Langue mise à jour.

en: Languages
fr: Langues

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more...
fr: En savoir plus&hellip;

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Lybie

en: Lithuania
fr: Lithuanie

en: Locale
fr: Code local

en: Macedonia
fr: Mac&eacute;doine

en: Machine translation is an excellent option if you're on a tight budget, looking for near-instant results, and are okay with less-than-perfect quality.
fr: La machine de traduction est une excellente option si vous avez un budget serré, êtes à la recherche de résultats quasi immédiat et ok avec une qualité un peu moins que parfaite.

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Media
fr: Médias

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Mont&eacute;n&eacute;gro

en: Montserrat
fr: Monserrat

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Name
fr: Nom

en: Namibia
fr: Namibie

en: Need Extra Services?
fr: Besoin de services supplémentaires&nbsp;?

en: Nepal
fr: N&eacute;pal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles N&eacute;erlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Cal&eacute;donie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Z&eacute;lande

en: None
fr: Aucun

en: Norfolk Island
fr: &Icirc;le de Norfolk

en: North Korea
fr: Cor&eacute;e du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norv&egrave;ge

en: Occitania
fr: Occitanie

en: Once activated click on the request translation bid and a certified translation project manager will contact you to give a no obligations translation bid.
fr: Une fois votre compte activé, cliquez sur Demande de traduction et un chef de projet certifié vous contactera pour vous faire une offre de traduction sans obligation d&rsquo;achat.

en: Order
fr: Ordre

en: Page order
fr: Ordre des pages

en: Page template
fr: Modèle de page

en: Palestinian Territory
fr: Territoire Palestinien

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guin&eacute;e

en: Peru
fr: P&eacute;rou

en: Ping status
fr: Autorisation des pings

en: Please enter a valid URL for %s.
fr: Veuillez saisir une adresse web valide pour %s.

en: Please upgrade first to %s before ugrading to %s.
fr: Veuillez d&rsquo;abord mettre à jour en %s avant de mettre à jour en %s.

en: Poland
fr: Pologne

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
fr: Polylang a été désactivé parce que vous avez fait une mise à jour depuis une version trop ancienne.

en: Polylang is free of charge and is released under the same license as WordPress, the %sGPL%s.
fr: Polylang est gratuit et publié sous la même licence que WordPress, la %sGPL%s.

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek!
fr: Polylang est maintenant entièrement compatible avec Lingotek&nbsp;!

en: Polylang is now fully integrated with Lingotek, a professional translation management system!
fr: Polylang est maintenant entièrement compatible avec Lingotek, un système professionnel de gestion de traduction.

en: Polylang is provided with an extensive %sdocumentation%s (in English only). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis, a FAQ, as well as a documentation for programmers to adapt their plugins and themes.
fr: Polylang est fourni avec une %sdocumentation%s (en anglais). Elle explique comment installer votre site multilingue et l&rsquo;utiliser au jour le jour. Elle contient aussi une FAQ et une documentation pour les développeurs leur permettant d&rsquo;adapter leurs extensions et leurs thèmes.

en: Polylang was unable to access the URL %s. Please check that the URL is valid.
fr: Polylang n&rsquo;a pas pu accéder à l&rsquo;adresse web %s. Veuillez vérifier que cette adresse web est valide.

en: Position of the language in the language switcher
fr: Position de la langue dans la liste de langues

en: Post format
fr: Format

en: Posts
fr: Articles

en: Posts Page
fr: Page des articles

en: Posts published on %s
fr: Articles publiés le %s

en: Posts, pages, categories and tags urls are not modified.
fr: Les adresses des articles, pages, catégories et mots clés ne sont pas modifiées.

en: Professionally Translate My Site
fr: Traduire professionnellement mon site

en: Published date
fr: Date de publication

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Quebec
fr: Québec

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents

en: Recent Posts
fr: Articles récents

en: Remove /language/ in pretty permalinks
fr: Supprimer /language/ dans les permaliens

en: Remove all Polylang data when using the "Delete" link on the plugins screen.
fr: Supprimer toutes les données de Polylang lorsque vous utilisez le lien "Supprimer" dans la liste des extensions.

en: Republic of Ireland
fr: Irlande

en: Request Services
fr: Demande de services

en: Request Translation
fr: Demande de traduction

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: Saint Helena
fr: Sainte-H&eacute;l&egrave;ne

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint Christophe et Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent et les Grenadines

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save Changes
fr: Sauver

en: Save and re-use previously translated material (leverage translation memory (TM)).
fr: Sauvez et réutilisez des traductions faites précédemment (mémoire de traduction).

en: Scotland
fr: Écosse

en: Search
fr: Rechercher

en: Search translations
fr: Chercher dans les traductions

en: Select %s
fr: Sélectionner une %s

en: Select as default language
fr: Sélectionner comme langue par défaut

en: Senegal
fr: S&eacute;n&eacute;gal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Sets the language
fr: Définit la langue

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: Show all languages
fr: Afficher toutes les langues

en: Singapore
fr: Singapour

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slov&eacute;nie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud-et-les Îles Sandwich du Sud

en: South Korea
fr: Cor&eacute;e du Sud

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Start the process of getting a professional translation bid.
fr: Démarrer le processus pour obtenir une offre de traduction professionnelle.

en: Start the process of getting extra services.
fr: Démarrer le processus pour obtenir des services additionnels.

en: Sticky posts
fr: Articles mis en avant

en: String
fr: Chaîne

en: Strings translations
fr: Traductions des chaînes

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suriname
fr: Surinam

en: Sweden
fr: Su&egrave;de

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Syria
fr: Syrie

en: São Tomé and Príncipe
fr: São Tomé-et-Principe

en: Tagline
fr: Slogan

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Taxonomies
fr: Taxinomies

en: Text direction
fr: Système d&rsquo;écriture

en: Thailand
fr: Tha&iuml;lande

en: The chosen static front page must be translated in all languages.
fr: La page d'accueil statique doit être traduite dans toutes les langues.

en: The flag does not exist
fr: Le drapeau n'existe pas

en: The front page url contains the language code instead of the page name or page id
fr: L'adresse de la page d'accueil contient le code de la langue au lieu du nom de la page

en: The language code contains invalid characters
fr: Le code de la langue contient des caractères invalides

en: The language code must be unique
fr: Le code de la langue doit être unique

en: The language is set from content
fr: La langue est déterminée par le contenu

en: The language is set from different domains
fr: La langue est déterminée par des noms de domaine différents

en: The language is set from the code in the URL
fr: La langue est déterminée par le code dans l&rsquo;adresse web

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
fr: La langue est déterminée par le nom du répertoire dans les permaliens

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
fr: La langue est déterminée par le sous-domaine dans les permaliens

en: The language must have a name
fr: La langue doit avoir un nom

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
fr: La langue a été créée, mais le fichier de langue WordPress n&rsquo;a pu être téléchargé. Merci de l&rsquo;installer manuellement.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
fr: Le nom est utilisé un peu partout sur le site (par exemple&nbsp;: Français)

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
fr: Les options de synchronisation permettent de maintenir les mêmes valeurs de métacontenus entre les traductions d&rsquo;un article ou d&rsquo;une page (ou de les traduire dans le cas des taxinomies et de la page parent)

en: The widget is displayed for:
fr: Afficher le widget pour&nbsp;:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
fr: Il y a des articles, pages, catégories ou étiquettes sans jeu de langue.

en: This item is in %s
fr: Cet élément est en %s

en: Time Format
fr: Format d&rsquo;heure

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Tokelau
fr: Tok&eacute;laou

en: Tools
fr: Outils

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation Management System
fr: Système de gestion de traduction

en: Translations
fr: Traductions

en: Translations updated.
fr: Traductions mises à jour.

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkm&eacute;nistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques et Ca&iuml;ques

en: URL modifications
fr: Modifications des adresses web

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: United Arab Emirates
fr: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Update
fr: Mise à jour

en: Upgrading language files&#8230;
fr: Mise à jour des fichiers de langues&#8230;

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
fr: Utilisez cette option pour supprimer les phrases inutiles dans la base de données, par exemple après avoir déssinstallé une extension.

en: Uzbekistan
fr: Ouzb&eacute;kistan

en: Veneto
fr: Vénétie

en: View all groups
fr: Voir tous les groupes

en: WPML Compatibility
fr: Compatibilité avec WPML

en: WPML compatibility mode of Polylang
fr: Mode de compatibilité de Polylang avec WPML

en: Wales
fr: Pays de Galles

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Western Samoa
fr: Samoa-Occidental

en: When the front page is visited, set the language according to the browser preference
fr: Lorsque la page d&rsquo;accueil est visitée, le visiteur est redirigé en fonction des préférences de langue de son navigateur

en: Widget text
fr: Widget texte

en: Widget title
fr: Titre du widget

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
fr: Code local utilisé par WordPress pour la langue (par exemple&nbsp;: fr_FR). Vous aurez besoin d&rsquo;installer les fichiers .mo correspondant.

en: WordPress default
fr: Langue par défaut de WordPress

en: Yemen
fr: Y&eacute;men

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette langue définitivement&nbsp;?

en: You are using WordPress %s. Polylang requires at least WordPress %s.
fr: Vous utilisez WordPress %s. Polylang nécessite au moins WordPress %s.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
fr: Choisissez une langue dans la liste ou modifiez-la directement ci-dessous.

en: You can set them all to the default language.
fr: Vous pouvez leur attribuer la langue par défaut.

en: You will also find useful information in the %ssupport forum%s. However don't forget to make a search before posting a new topic.
fr: Vous pouvez aussi trouver des informations dans le %sforum de support%s (en anglais). Cependant, n&rsquo;oubliez pas de faire une recherche avant de publier.

en: You’ve just upgraded to the latest version of Polylang! Would you like to automatically translate your website for free?
fr: Vous venez juste de mettre à jour Polylang dans sa dernière version ! Voulez-vous automatiquement et gratuitement traduire votre site ?

en: Zambia
fr: Zambie

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fr: j F Y

en: left to right
fr: de gauche à droite

en: right to left
fr: de droite à gauche

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: Åland Islands
fr: Åland
